cz  |  


Program: Krajina a lidé

KAM

 • Biškek – současné hlavní město Kyrgyzstánu. Večerní prohlídka na zpáteční cestě.
 • Jezero Issyk-Kul – (v překladu – teplé jezero) je bezodtoké jezero na severu Ťanšanu. Je to po jezeru Titicaca druhé největší horské jezero na světě. V Issykkulské kotlině mezi hřbety Kungej-Alatau na severu a Terskej-Alatau na jihu se s rozlohou 6 300 km˛ rozprostírá v nadmořské výšce 1608 m. Do jezera ústí 50 řek a pouze jediná, řeka Ču zajišťuje odtok z jezera při extrémně vysoké hladině (naposledy v 17. až 18. století). Klima jezerní kotliny je teplé a mírné.
 • Karakol - hlavní město Issykkulské oblasti – kde nás za ranního rozbřesku čeká nedělní „dobytčí trh“
 • Narodní Park JETY OGUZ – v překladu „Osm býků“, a ve skutečnosti osm rozeklaných rudých skal v pravo a vlevo růžovo-červeně- rudý hřbet rozsáhlého skalního komplexu s cestičkou uprostřed
 • Údolí „POHÁDKA“ – jeden ze symbolů přírodních krás kyrgyzských velehor
 • Kyrgyzská vesnice Kočkorka – večeře i ubytování v kyrgyzských rodinách.
 • Údolí KARA-KOJUN nejzazší místo v dosahu motorových dopravních prostředků, téměř u čínské hranice a nocleh v jurtách
 • Tash Rabat – kamenná středověká pevnost ležící na hedvábné stezce v jednom
  z nejkrásnějších údolí Kara-Kojun ve výšce 3600 m.n.m., obklopená zasněženými horami a
  nepřístupnými štíty nedaleko hranic s Čínou. Dodnes vyvolává stavba úžas jak svou velikostí,
  tak umístěním v těžko přístupném terénu. Od Kaspiku až po poušť Gobi nenajdete nic
  podobného.
 • NARYN– hlavní město oblasti, nocleh v penzionu Chan-Tengri a dobíjení baterií.
  Ráno odjezd k jezeru Song-Kol přes malebné údolí Kurtka a průsmyk Moldo-Ašu (z
  jižní strany)
 • Jezero Song-Kol leží, jak na dlani zdvižené, mezi hřbety Sonkoltau a Moldotau v nadmořské výšce 3016 m. Tam zůstaneme s pastevci v jurtách 2 noci. Budou nám vařit, nabízet „kumys“ a v sedlech koní předvedou národní hru „Kozlodraní“. Klidní menší koně se pasou volně na loukách s protěží, po nebi letí mraky a mění dramaticky několikrát za den počasí, čas jakoby se zastavil a všechno obejme pocit svobody blízko nebe…
  Od jezera odjezd severním směrem dalšími průsmyky a nocleh v Kyrgyzské vesnice Kyzyl-Oj. Pak už zbývá jen návrat to Biškeku.
  Průjezd průsmyky: Kalmak-Ašu (3446 m.n/m), Tuja-Ašu (3586 m.n/m) a
  Dolon (3038 m.n/m)..

Let Praha-Istanbul-Biškek a zpět.

CO JE V CENĚ

 • Ubytování:
  • Hotel Hory Asie – 2 noci
  • Penzion Green Yard – 2 noci
  • Penzion Chan Tengri – 1 noc
   Vše na dvoulůžkovém pokoji s příslušenstvím
  • v Kyrgyzských rodinách (oddělené pokoje pro dvě
   osoby – 3 noci
  • v Jurtách pro 5 osob – 4 noci
 • Polopenze
 • Veškeré společné transfery mikrobusem Mercedes Sprinter
 • Vstupenky do Národních parků
 • Náš doprovod po celou dobu výpravy včetně odborné pomoci při focení, výběru fotografií

Cena nezahrnuje cestovní pojištění.

 

KDO

Program je opět připraven pro skupinku cca 12 fotografů cestovatelů s možností focení dokud síly, chuť, světlo a technika dovolí. Zejména krajináři a milovníci přírody by si tuto výpravu ROZHODNĚ neměli nechat ujít, ale že si na své přijdou i příznivci „dokumentu“ je samozřejmostí. A nefotící partneři mající pochopení …a navíc ještě třeba smysl pro humor jsou vždy vítanou ozdobou každé výpravy.

MÁTE ZÁJEM NAVŠTÍVIT PRÁVĚ TUTO DESTINACI? NAPIŠTE NÁM: akce@photoart.cz

Informace a historie

Kyrgyzstán - VlajkaKyrgyzstán - Státní znak

Hlavní město: Biškek (0,9 mil. obyvatel)

Rozloha: 198 500 km² (88. na světě), z toho 4 % vodní plochy

Nejvyšší bod: Džengiš Čokusu (7439 m n. m.)

Časové pásmo: +5

Počet obyvatel: 5 146 281 (111. na světě, odhad 2005)

Hustota zalidnění: 26 ob./km² (181. na světě)

Jazyk: kyrgyzština (úřední), ruština (úřední)

Náboženství: muslimové 75 %, ruští pravoslavní 20 %, jiní 5 %

Měna: som (KGS)
1 EUR / 61,58 KGS

Telefonní předvolba: +996

Elektrický systém: 220 V

Historie do ruské okupace

Původ Kyrgyzů není dodnes zcela objasněn. Patří do mongoloidní rasy a jejich jazyk je podobný kazašskému. Turkické kmeny přišly do oblasti v 6. století. Na začátku 13. století původní obyvatelstvo ustoupilo do hor, protože zemí se převalila ohromná armáda vedená Čingischánem. Od 16. století už vystupují Kyrgyzové jako samostatný národ. Kyrgyzové vedli kočovný způsob života a živili se hlavně jako pastevci. Pro carské Rusko bylo velice snadné pastevce porazit a v roce 1876 se stalo území Kyrgyzstánu součástí ruského Turkestánu. Mnoho obyvatel uteklo do Číny. V roce 1878 bylo založeno pozdější hlavní město státu Biškek.

Sovětské období

Po bolševické revoluci v roce 1917 nastala v zemi nucená kolektivizace. Ta zcela zbořila tradiční kočovný život Kyrgyzů. V roce 1924 bylo území ustanoveno jako autonomní pod správou sovětského Ruska. Nakonec v roce 1936 vznikla v rámci sovětského Ruska Kyrgyzská sovětská socialistická republika, která dala zemi dnešní hranice. Při sčítání lidu z roku 1989 tvořili Kyrgyzové málo přes polovinu populace. Silnou menšinou jsou Rusové a Uzbeci. V roce 1990 propukly v západní oblasti státu kolem města Oš etnické nepokoje. Uzbeci, kteří cítili slábnoucí moc rozpadajícího SSSR, povstali proti zde menšinovým Kyrgyzům. Následovala vlna emigrace, a to především Rusů.

Nezávislost

Nezávislá republika Kyrgyzstán vznikla v roce 1991, kdy se rozpadl SSSR. Kyrgyzstán se stal členem Společenství nezávislých států ještě téhož roku. Prvním prezidentem byl Askar Akajev, člen komunistické strany a prezident Akademie věd v Kyrgyzstánu. Akajev zažil velký skandál, když vyšlo najevo, že někteří členové vlády museli podat demisi, protože nebyli kyrgyzstánské národnosti. V roce 1994 bylo vypsáno referendum o setrvání Akajeva ve funkci prezidenta. Pro setrvání hlasovalo přes 96 % voličů. V roce 1995 byl Akajev zvolen prezidentem na dalších pět let. Jeho kampani napomáhala státem řízená média. Tři z šesti opozičních kandidátů odstoupili už před volbami, takže volby nelze považovat za zcela demokratické a svobodné. Další referendum proběhlo v roce 1996, kdy si Akajev posílil své pravomoci ve státě. Referendem v roce 1998 změnil Akajev ústavu státu. Snížil počet poslanců v parlamentu, zrušil jejich imunitu, zrušil zákon o svobodě slova a svobodě tisku a ovládl veškerá média v zemi.

Tulipánová revoluce

Parlamentní volby v roce 2000 byly za účasti pozorovatelů z OSCE. Zjistili, že opoziční kandidáti nemají žádný prostor v médiích a vláda se je snaží všemožně znevýhodňovat. Volby byly označeny za nesvobodné. Další prezidentské volby téhož roku vyhrál očekávaně Akajev. V únoru a březnu 2005 proběhly volby do parlamentu opět za účasti pozorovatelů z OSCE. Pozorovatelé hlásili splnění základních podmínek svobodných voleb. To už ale v zemi začaly nepokoje a demonstrace požadující od Akajeva odstoupení z čela státu. Nepokoje se zvrhly v revoluci, která bývá označována jako Tulipánová revoluce. Patří do seznamu barevných revolucí, které proběhly v zemích bývalého SSSR (Oranžová revoluce na Ukrajině 2004, Růžová revoluce v Gruzii 2003). Akajev uprchl ze země do Kazachstánu. Premiér Nikolaj Tanajev rezignoval v okamžiku, kdy opozice ovládla média a policie se buď rozprchla nebo se přidala k protestujícím. Protesty v některých částech hlavního města přerostly v rabování. Nově vypsané volby v červnu 2005 vyhrála opozice. Premiérem se stal Felix Kulov a prezidentem Kurmanbek Bakijev. V roce 2006 vyšla nová ústava, podle které ztrácí prezident podstatnou část svých pravomocí.


© 2010-2016 InterPhotoTravel.com. All rights reserved.