cz  |  

KDY VÝPRAVA PROBĚHLA: 21 – 29. července 2012

Výprava na Bajkal není ani tak výpravou za lidmi, ale za přírodou… takto začínají zápisky Evy Stanovské, která byla členkou sedmičlenné výpravy s PhotoARTem u jezera Bajkal v srdci Sibiře. Tato výprava byla završena společnou vydáním knihy v pevné vazbě Bajkal – Modrá perla Sibiře, která kromě poutavého textu Evy Stanovské obsahuje výběr těch nejlepších fotografií, které naši účastníci během výpravy pořídili. A že je skutečně na co se dívat! Více o knize se dočtete a objednat ji můžete zde: http://photoart.cz/?book=bajkal-modra-perla-sibire

Kde jsme byli, co jsme podnikli, zažili a vyfotografovali:

JEZERO BAJKAL

Bajkal je prý jedno z nejstarších jezer na světě (vědci uvádějí rozmezí před 25-35 miliony lety) a jeho jméno znamená „bohatý na ryby“. Rozlohou se dá přirovnat k necelé polovině České republiky. V roce 1196 bylo jezero zařazeno do seznamu přírodních památek světového dědictví UNESCO. Pro fotografy je jezero nádherným objektem – v hluboce modré vodě se zrcadlí oblaka, nebo nad hladinou leží mlha. Obrovskou vodní plochu oživují občasné ostrůvky či plující loď. Okolí tvoří tajga a tundra se svou typickou vegetací.

IRKUTSK

Třetí největší město Sibiře, hlavní město Burjatské republiky. Od Bajkalu je vzdáleno km. Mětso má bohatou historii, v roce 1651 bylo Kozáckým zimovištěm, prošlo si dobýváním, sloužilo jako pevnost. V devatenáctém století již bylo významným městem na obchodní cestě do Mongolska a Číny. V éře Sovětského svazu se stalo průmyslovým centrem Sibiře. Turistu – fotografa potěší pohled na široké ulice s jejich chodci, kostely, dřevěné chaty, parky plné ochočených holubů nebo místní hospůdka.

SETKÁNÍ SE ŠAMANEM

Burjatský lid se drží tradičních náboženství šamanismu a buddhismu, do kterých však svým vlivem proniklo i pravoslaví a vznikla zvláštní, mixovaná víra. Naše výprava navštívila dům šamana vesnice Usť Orda, kde byli účastníci pohoštěni a poslechli si jeho povídání.

OSTROV OLCHON

Olchon je největší ostrov Bajkalu, dá se na něj dojet trajektem. Na ostrově leží několik vesnic Chužir, který naše výprava navštívila. Dominantou je seskupení svou „šamanských“ skal, dříve lidé věřili, že právě zde je možné se setkat s bohy Bajkalu. Místní přístav s rybářskými loděmi i reznoucími opuštěnými plavidly je dalším zajímavým fotografickým námětem.

ŘEKA ANGARA

Mohutná řeka vytékající z Bajkalu Angara, po níž jsme Trajektem přepluli na druhý břeh do turistického místa Port Bajkal, odkud jsme nastoupili na jízdu po trati zvanou Krugobajkalka.

KRUGOBAJKALKA

84 kilometrů dlouhá železniční trať mezi městem Bajkal a Sljudjankou, která překonává 250 mostů a 40 tunelů. Když byla v roce 1956 přebudována Transsibiřská magistrála, stala se tato trať její slepou větví. Nový smysl našla až v turistice. Jedná se nejpomalejší expres na světě, při jízdě rychlostí 9km/h se však stačíte kochat krásou okolní přírody i mačkat spoušť. S Krugobajkalkou se pojí i tvrdý osud jejích stavitelů, kteří dostali v roce 1904 rozkaz dokončit železnici a natáhli provizorní koleje přes zamrzlé jezero, jehož led pukl a pohřbil plně naložený vlak s lokomotivou. Další nákladní vlaky musely být taženy lidmi a koňmi.

SAJANY

Velkolepé hory Sajany jakou tvořeny dvěma hlavními masivy. Nacházejí se v blízkosti pohoří Altaj. Kromě majestátní krajiny hor jsme navštívili horské lázeňské městečko Aršan v plné sezóně. A další den vodopády. A buddhistický les se stromy ovázanými pestrobarevnými stuhami. V sajanské krajině je mnoho příležitostí k fotografování fauny a flory. MÁTE ZÁJEM NAVŠTÍVIT PRÁVĚ TUTO DESTINACI? NAPIŠTE NÁM: akce@photoart.cz

Co a za Kolik

Cena devítidenní výpravy byla 46 000 CZK včetně letenky V ceně zahrnuto:

  • Letenky
  • Ubytování v dvoulůžkových pokojích
  • Polopenze
  • Doprava mikrobusem a dalším auto transportem po celu dobu výpravy
  • Listek na vlak Listvjanka-Sljudanka
  • náš doprovod, odborné konzultace při focení a výběru fotek

Cena nezahrnuje cestovní pojištění

KDO

Program je připraven pro skupinku 6 až 12 fotografů cestovatelů s možností focení dokud síly, chuť, světlo a technika dovolí. Zkušenost ovšem potvrdila, že partneři mající pochopení …a navíc ještě třeba smysl pro humor jsou ozdobou každé naší výpravy.


© 2010-2016 InterPhotoTravel.com. All rights reserved.