cz  |  

INDICKÝ JIH A OSLAVY HOLI

Další výprava do Indie, oblíbené destinace našich účastníků a skutečného „fotografova ráje“. Tentokrát na indickém jihu nafotíme překrásné krajiny, město, lidi a jejich život, a poté se vydáme severně vstříc tradičním barevným „válkám“ festivalu Holi. A nejen to. . .

KDY

2.března 2015 odlet Praha/Vídeň (přílet do Dillí 3. 3. brzo ráno)
13. března (přílet do Prahy) 2015.

KAM

  • KERALA

Kerala je malý svazový stát v jihozápadní Indii. Na severu sousedí s Karnátakou, na východě s Tamilnádu a na západě omývají její břehy vody Arabského moře.

  • MADURAI

Madurai je jedno z nejstarších měst nejen jižní Indie, ale i celého světa. Má jedinečnou tradici vzdělání a textilní výroby. Rušnými ulicemi města denně prochází zástupy obchodníků, žebráků, ale i poutníků a navštěvují tamní chrámy, které se jako dominanty tyčí nad městem. Především chrám Šrí Minákší bere dech – je to pestrobarevný a bohatě zdobený chrám, který je nádherným příkladem drávidské architektury. Chrámový komplex zabírá plochu 6 hektarů, nad níž se tyčí do výšky 45-50 metrů dvanáct velkolepých gópur. Součástí chrámového komplexu je i muzeum chrámového umění, umístěné v Síni tisíce sloupů.

  • MUNNAR

Munnar leží v indickém státě Kerala. Je znám svými kilometrovými čajovými plantážemi hrajícími všemi odstíny zelené barvy, stejně jako strhující podívanou na celou řadu vodopádů. Leží ve spleti řek Muthirappuzha, Nallathanni a Kundaly. Munnar a jeho okolí je rájem krajinářů.

  • KOČI

Koči, nebo také Kočin, je město ležící na Malabárském pobřeží.
Současná podoba města Kočin vznikla splynutím několika vesniček na jihozápadním pobřeží, kde k nejvyhledávanějším aktivitám návštěvníků patří procházky při západu slunce, ochutnávka čerstvých ryb od prodejců na pobřeží a plavby člunem mezi ostrovy. Evropské vlivy se odrážejí v kostelech a pevnostech, které byly vystavěny Portugalci v 16. století, zatímco působení raných čínských obchodníků je dodnes patrné v neobvyklých rybářských sítích rozesetých po celém pobřeží.

  • AGRA – TÁDŽ MAHAL – fakultativně v případě zájmu – Agra je v dosahu měst, kde budeme zůstávat na festival Holi.

Město na břehu řeky Jamuny, v severní části indického spolkového státu Utarpradéš, město mnoha významných indických památek – to je Agra.

  • TÁDŽ MAHAL

Jet do Indie a nenavštívit Tádž Mahal? Slavný chrám, který se tyčí v Agře, nechal vystavět Šáhdžáhán roku 1653, jako památník jeho milované zesnulé ženy Mumtāz Mahal. Tento panovník později přesunul hlavní město do Dillí, ale jeho syn Aurangzeb ho přestěhoval nazpět, když svého otce uvěznil v pevnosti Agra. Město Agra se roku 1803 stalo součástí Britské Indie.
Tádž Mahal je od roku 1983 součástí světového dědictví UNESCO. Vypadá jinak v každou denní dobu: ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky. Zdá se též, že se Tádž Mahal vznáší mezi nebem a zemí – a to díky jeho proporcím, symetrickému členění a kouzelnému zrcadlení ve vodě.

  • RED FORT

Rudá pevnost v Agře patří k nejvýznamnějším pevnostem v Indii – v době Mughalské říše zde sídlili tehdejší panovníci a řídili odtud celou zemi. Svou typicky červenou barvu a odtud i svůj název, má stavba díky červenému pískovci, z něhož byla postavena. Od roku 1983 je pevnost součástí světového dědictví UNESCO.

  • MATHURA, VRINDAVAN, BARSANA – OSLAVY HOLI

Festival Holi, jehož hlavním atributem jsou pestré barvy v prášku létající vzduchem, je oslavou starověkého původu, symbolickou oslavou vítězství „dobrého“ nad „zlým“. Barva, která se stane oděvem všech zúčastněných, smazává sociální rozdíly mezi lidmi a dává volný průchod veselí.
Součástí Holi je „Holika Dahan“, tradiční rituál s ohňostroji. Váže se k němu legenda o démonickém králi Hiranyakashyapovi, který chtěl zabít svého syna Prahlada, ale jeho sestra Holika jej zachránila pomocí ohně. Tradice barvy je zase spojovaná s pověstí o Rádhe a Křišnovi. Mladý Krišna, který byl snědý a záviděl své milované bílou pleť, jí natřel obličej barvami.
Holi probíhá na mnoha místech v Indii, velké a proslulé oslavy jsou právě v městech Mathura a Vrindavan.
Barsana je rodná vesnice Rádhy, leží 42 kilometrů od Mathury. Festival Holi v Barsaně má specifický průběh, probíhá tam formou zábavného „souboje“ mezi ženami a muži, následně se muži oblékají do ženských šatů. Všechno opět probíhá v oblacích barev létajících vzduchem.

  • DILLÍ

Letiště Indhiry Gandhi v Dillí bude sice naší první zastávkou po příletu z Prahy, ale v závěru výpravy před naším odletem domů si jej užijeme více. Hlavní město Indické republiky nás uvítá věčně bdícími ulicemi a potěší fotogenickými tržišti. Pyšní se obrovským počtem obyvatel, a to 14 milionů. Z toho půldruhého milionu lidí žije pod hranicí chudoby. Městem protéká řeka Jamuna, posvátné hinduistické povodí. Město je rozděleno na Nové a Staré Dillí. Zatímco Nové Dillí, sídlo státních orgánů, odráží architekturu koloniální (bylo vybudováno Brity v 19. století), „Staré“ Dillí odráží ducha muslimské Indie. Monumentem rozdělujícím město je pevnost Lál Qilá – jedna z pískovcových rudých pevností, jaké jsou pro Indii typické.

Cena:

Cena /1 osoba: 36.000 Kc bez letenky (mezinárodní let cca 17 000 Kc)
(při pozdejším přihlášení může cena stoupnout s pohybem cen letenek)

V ceně je zahrnuto:

ubytování, polopenze, místní doprava klimatizovaným mikrobusem,
2x místní let, anglicky mluvící průvodce a řidič, doprovod našeho lektora

• KDO

Program je opět připraven pro skupinku 8 až 12 fotografů cestovatelů, s možností focení dokud síly, chuť, světlo a technika dovolí. Zkušenost ovšem potvrdila, že partneři mající pochopení (a navíc ještě třeba smysl pro humor:)) jsou ozdobou každé naší výpravy.

MÁTE ZÁJEM NAVŠTÍVIT PRÁVĚ TUTO DESTINACI? NAPIŠTE NÁM: akce@photoart.cz


© 2010-2016 InterPhotoTravel.com. All rights reserved.