cz  |  


Mapa Jerevanu Jerevan Zvartnots

Haghpat MonasteryNoratus KhachkarsZorats Karer

Oblíbená destinace, kam se často vracíme.
Po fotoexpedici v r. 2009 byla vydaná i publikace s fotografiemi našich účastníků „Fotografové musí být šílení…“

Co všechno navštěvujeme

 • Architektonicky unikátní klášterní komplex GEGHARD v Arménii, založen již ve 3. století, hlavní kaple však byla vystavěna až v roce 1215. Přilehlé údolí Azat tvoří další dominantu celé krajiny. Od roku 2000 zapsán společně s údolím na Seznamu světového dědictví UNESCO. Cestou zastávka na panoramatické vyhlídce na horu Ararat.
 • Trosky chrámu ZVARTNOC, další architektonický skvost Arménie na seznamu UNESCO. Byl vytvořen v letech 641 – 661, ale za poměrně krátkou dobu, necelých tři sta let podlehl při silném zemětřesení zkáze. Avšak dokonce i trosky tohoto kolosu nám umožňují posoudit, nakolik tato stavba byla jedinečná a grandiózní.
 • EČMIADZIN – „Vatikán“ armenské apoštolské cirkve, je sidlem Katolikose, hlavniho biskupa. Celý rozsáhlý komplex je opět na seznamu UNESCO.
 • Klášter HAGHPAD v Provincii Lorri, nedaleko hranic s Gruzií – byl založen v 9. Století a patří k vrcholům religiózní architektury. V současné době plně slouží původnímu účelu. Spolu s 3 km vzdáleným klášterem SANAHIN sehrály významnou roli v rozvoji arménské vědy a umění. Společně jsou i zapsány do světového dědictví UNESCO.
 • ARENI – vesnička s pohostinnými domorodci a vinařským podnikem produkujícím nejlepší víno z celé Arménie
 • ARAGAC – hora na jejíchž svazích žijí pastevci národa Jezidů (vyznavači slunce) a na závěr večeře na břehu jezera KARI LIČ

 

Pastevci Pastevci

Jerevan

 • „Kontrola technologie v koňačném závodu“ ARARAT.
 • Svátek vody „VARDAVAR“ – focení v ulicích, kdy každý polévá každého s velkou vervou a vědrem.
 • Focení na tržnici, v řemeslných dílnách i v soukromí rodin Jerevanců.

 

Vardavar Vardavar

CO JE V CENĚ

 • Ubytování v Hotelu na dvoulůžkovém pokoji s příslušenstvím
 • Polopenze
 • Veškeré společné transfery mikrobusem
 • Návštěva závodu Ararat
 • Náš doprovod po celou dobu výpravy včetně odborné pomoci při focení, výběru… fotografií

Cena nezahrnuje cestovní pojištění.

KDO

Uspořádání výpravy do této destinace je reálné již od skupinky 3 účastníků. Zkušenost potvrdila, že partneři mající pochopení …a navíc ještě třeba smysl pro humor … jsou ozdobou každé naší výpravy.

MÁTE ZÁJEM NAVŠTÍVIT PRÁVĚ TUTO DESTINACI? NAPIŠTE NÁM: akce@photoart.cz

Katolikos Garegin II Night bakery in Goris Geghard Monastery Church in Noravank Sanahin Monastery

Arménie - Vlajka Arménie - Státní znak

Hlavní město: Jerevan (1,3 mil. obyvatel)

Rozloha: 29 743 km² (138. na světě), z toho 4,7 % vodní plochy

Nejvyšší bod: Aragac (4090 m n. m.)

Časové pásmo: +4

Počet obyvatel: 3 215 800 (133. na světě, odhad 2006)

Hustota zalidnění: 108,1 ob./km² (88. na světě)

Jazyk: arménština (úřední), ruština, kurdština

Náboženství: arménská apoštolská církev 93 %, arménská katolická církev 1 %, islám 4 %, pravoslaví 1 %, ostatní 1 %

Měna: arménský dram (AMD)
1 USD / 369 AMD
1 EUR / 479 AMD

Telefonní předvolba: +374

Elektrický systém: 220 V

Informace a historie

Starověk a středověk

Původ Arménů je nejasný, nejpřesněji se o nich vyjadřují antičtí autoři. Podle Herodota přišli do oblasti hory Ararat a jezera Van někdy v 9. – 7. století př. n. l., ale není jasné, zda území kontrolovali. Je ale téměř jisté, že se minimálně etnicky podíleli na existenci říše Urartu. Další období arménské historie má mnoho interpretací, je typické boji i spoluprácí s následníky alexandrijské říše – jak seleukovská, tak Perská říše ovládaly Arménii podle toho, jak byly silné. Od úplné nadvlády na jedné straně, až po letmé kontroly zejména pomocí nepravidelných daní. V roce 301 se Arménie díky působení svatého Řehoře na panovníka Trdata stala prvním křesťanským státem na světě, a to o pár desetiletí dříve, než Římská říše. Pro křesťanství v Arménii byly určující dva výrazné vlivy – expanzivní politika perských Sásánovců, respektive krvavé boje s nimi, a ideologický konflikt mezi východním a západním křesťanstvím. Arméni sice ještě byli přítomni na koncilu v Nikáji, ale poté ztratili s hlavním křesťanským proudem kontakt. Od této chvíle můžeme arménské křesťanství označit za ortodoxní v původním slova smyslu. Arménští křesťané se věroučně odlišují od pravoslavné i katolické církve. Naopak blízká je místní církev k egyptské koptské církvi a arménskému pojetí byli nakloněni i věrozvěsti Cyril a Metoděj. Vliv církve na identitu Arménů je stěžejní, naposledy se ukázal ve 20. století při turecké genocidě a při sérii konfliktů po rozpadu SSSR.

Moderní dějiny

Politické neúspěchy Osmanské říše v Evropě na konci 19. století vedly Turky k posilování jejich vlivu v Zakavkazí. Na přelomu 19. a 20. století došlo ke genocidě Arménů s následnou arménskou emigrační vlnou. Podle arménských údajů zahynulo 1,5 miliónu Arménů. Celá Arménie je poseta chačkary – neopakovatelnými kamennými kříži, z nichž každý symbolizuje jednoho mrtvého při turecké genocidě. Arménská komunita žije dodnes v diaspoře, zejména v USA. Někteří emigranti či jejich potomci dosáhli v nových zemích významného úspěchu – například William Saroyan nebo Charles Aznavour. V roce 2001 se udává počet arménských emigrantů na 7 250 000, zatímco v Arménii žijí necelé 4 milióny. Po vzniku Sovětského svazu se Arméni na více než 70 let ocitli v područí sovětského komunismu, který byl v oblasti Zakavkazí považován za pokračování ruského imperialismu. Národnostní problémy, které vznikaly i na základě náboženských střetů, byly v době komunismu drženy pod pokličkou. Země byla významně modernizována v sovětském stylu. Ale ještě před rozpadem SSSR se objevily boje mezi Ázerbajdžánci a Armény. Na jedné straně existuje Nachičevanská enkláva Ázerbajdžánců, obklopená Armény – na druhé straně bývalá azerbajdžánská autonomní oblast Náhorní Karabach, obklopená ázerbajdžánskými muslimy. V roce 1991 získala Arménie nezávislost na Sovětském svazu a stala se součástí SNS. Ze 4 mil obyvatel tvoří 93 % Arméni řadící se k arménské apoštolské církvi. Menšina – 1,3 % jezidských Kurdů praktikují zoroastrismus a šamanismus. Další část menšiny tvoří Rusové. Azerbajdžánci vyznávající islám většinou utekli během vojenského konfliktu o Náhorní Karabach.

© 2010-2016 InterPhotoTravel.com. All rights reserved.